Büyük Gün! 21 Aralık Jüpiter Satürn Kavuşumu

jüpiter - satürn kavuşumu 2020

21 Aralık 2020 tarihinde gün batımının gerçekleşmesinin ardından teleskop yardımı ile görülebilen Satürn ve Jüpiter birleşimi meydana gelecek. 20 yılda bir olan bu kavuşma için büyük kavuşma adı verilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde birbirlerine 0,1 derece yakın olacak olan iki gezegen en son 800 yıl önce bu kadar yakınlaştığı verilen bilgiler arasındadır.

Jüpiter Satürn kavuşumu tarihleri ile aynı zamanda en uzun gece olma özelliği de bulunuyor. Tüm dünya bu muhteşem ve büyük kavuşma için geri sayıma geçti. Çünkü bu kavuşum, ilk defa bu kadar yakın olacak ve bir çift gezegen gibi görünebilme özelliğine sahip olacak. Bu nedenle de oldukça ilgi çekici bir hal almıştır.

Bu tarihten önce, en son 4 Mart 1226 tarihinde bu derece yakın bir kavuşum olduğu bildirilmiştir. Gökbilimci profesörlerin yaptığı araştırmalara bakıldığında böylesi bir yaklaşımın 2400 yılına kadar gözlemlenemeyeceği söylenmektedir. Bu nadiren görülen birleşmede iki gezegen arasında çok az bir mesafe, sanki arasında bir ay mesafesi kadar bir uzaklık olacağı söylenenler arasındadır.

21 Aralık 2020 – Jüpiter – Satürn Kavuşması

21 Aralık 2020 Jüpiter-Satürn Kavuşumu

Dünya 21 Aralık Satürn-Jüpiter kavuşumu için merak içinde beklemektedir. Bu muhteşem atmosfer olayı için gözler gökbilimcilere çevrildi. Bu konuda yapılacak olan açıklamalar dikkatle takip edilmektedir. Çok nadir olarak yaşanan bu olay dünyadan teleskop yardımıyla görülebileceği açıklanmıştır.

Bu muhteşem olay karşısında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de ülkemizden de görülüp görülmeyeceği şeklinde olmaktadır. Bu sorunun cevabı ise, ülkemizden de teleskop yardımı ile çok daha net bir şekilde görülebileceği yapılan açıklamalar arasındadır. En iyi şekilde görülebilecek olan yer ise Ekvator olduğu bildirilmiştir. Dünyanın gözü kulağı bu kavuşumda olacağından, ekvatora bu tarihlerde ziyaretçi akını olacağı belirtilenler arasındadır.

Bazı inanışlar neticesinde bu kavuşum sayesinde dünya üzerindeki birçok problemin ortadan kalkacağı konusunda bilgiler verilmektedir. Özellikle 2019 yılının sonlarında başlayan ve hala günümüzde hızını arttırarak devam eden koronavirüs salgının da, bu kavuşum sonrasında son bulacağı şeklinde inanışlar mevcuttur. Bu inanışlar sonrasında herkesin merak ettiği ve 21 Aralık 2020’de ne olacak ya da ne gerçekleşecek gibi sorularda ortaya çıkmaktadır.

Bir sonraki Jüpiter – Satürn kavuşumu 2080 yılında olacak.

Jüpiter Satürn Kavuşumu Tarihleri

Tüm dünyanın dört gözle beklediği ve büyük kavuşum olarak adlandırdığı bu gök olayının tarihleri son dönemlerde çok merak edilenler arasında. Bu yıl 21 Aralık hem en uzun gecenin yaşandığı hem de büyük kavuşumun olacağı gün olarak belirtildi. Çok nadir olarak rastlanan bu durum dünya üzerinde ilgi çeken durumlar arasında yer almaktadır.

21 Aralık Jüpiter Satürn kavuşumu gün batımının gerçekleşmesi ile birlikte dünya üzerinden teleskop kullanan bireyler tarafından net bir şekilde gözlemlenebilecek.  Bir çift gezegen gibi görülebilecek olan kavuşum sayesinde nadir yaşanan bir olaya şahitlik edilmiş olacak. Bu nedenle dünyanın gözü bu kavuşumda olacak. Aynı zamanda bu kavuşuma şahitlik edenler net bir şekilde gözlemlediğinde, gezegenlere ait birçok uydunun da görülebileceği gökbilimciler tarafından bildirilmiştir.

Çok uzun yıllar önce birçok gökbilimci tarafından da bu durum araştırılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda Alman Gökbilimci tarafından İncil’in bir kısmında yer alan bir yıldız olan Bethlehem yıldızı ile ilgili olan hikayenin arkasında da bu kavuşumun olduğunu ortaya koymaktadır.

Jüpiter – Satürn Kavuşması | Astroloji ve Burçlara Etkisi

Jüpiter Satürn Kavuşumu Burçlara Etkisi

Doğa olaylarının tümüne bakıldığı zaman astroloji alanına olan etkileri çok fazla olduğu bilinmektedir. İster güneş tutulması olsun, ister ay tutulması olsun her doğa ve gök olayı sonrasında gözler burçlara çevrilmektedir. Astroloji ile ilgilenen bilim insanları da bu kavuşum ile ilgili çarpıcı bilgiler vermektedir.

Jüpiter Satürn kavuşumu Burçlara Etkisi nedir diye bakıldığında büyük kavuşum ismi verilen bu gök olayı için astrologlar farklı yorumlar yapmaktadır. Bunların başında gelen yorumlardan biri ise bu kavuşumlara denk gelen zamanlarda doğan ve bu burçlara sahip olanların özel olduğunu belirttikleri görülmektedir.

Astrolojide kullanılan doğum haritalarında bu büyük kavuşum adı verilen olay gözlemlendiğinde, o kişilerin özel oldukları vurgulanmaktadır. Bu kişilerin farklı özelliklere sahip oldukları belirtilmektedir. Bu yıl gerçekleşecek olan kavuşumun Kova burcunda gerçekleşeceği belirtilmiştir.

Doğum haritalarında bu kavuşum ile doğanlarda ortak özellik olarak saygınlık görme, kolay erişimi olmayan ve isteklerine sınanarak erişim sağlama, doğru zamanı bekleyen ve doğru zamanda doğru hamleyi yapan, kalıcı değerlere imza atan karakterler oldukları belirtilmektedir. Bu özelliklere sahip olan kişilerin çok daha özel oldukları ve bu kavuşum sonrasında da hayatlarında yaşayacakları değişimler olacağı astroloji bilimi ile ilgilenenler tarafından belirtilmektedir.

Jüpiter Satürn kavuşumu Burçlara Etkisi açısından yapılan araştırmalarda, bahsedilen doğum haritasına sahip olanlar ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda bu kişilerin 1961 yılında Oğlak burcunda doğanlar, 1980-81 yılında Terazi burcunda doğanlar, 2000 yılında Boğa burcunda doğanlar ve 2020 yılında kova burcunda doğanlar oldukları belirttilmiştir.

2 thoughts on “Büyük Gün! 21 Aralık Jüpiter Satürn Kavuşumu

  1. sabırsızlıkla 21 Aralık gününü bekliyorum. Çok bilgilendirici yazı olmuş. Elinize sağlık 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir