Dünyanın En Bilinen Şarkısı La Paloma ve Şarkı Sözleri

Bazı şarkılar vardır sözleri ya da melodisiyle sevilir. Belli bir kitlesi vardır peşinden koşan, hiç aldırış etmeksizin seveler bu şarkıyı. Bazen ansızın bir radyoda çalmasını diler, bazen de hiç olmadık anlarda duymak isterler. Dünyanın en bilinen melodisi olan La Paloma şarkısı da öyle işte. La Paloma şarkısı ne anlatıyor, kimin şarkısı, La Paloma şarkı sözleri neler gibi sorularınızın cevaplarını bu şarkıyı dinlerken bulalım.

La Paloma Şarkısı için Basılmış Bir Albüm Kapağı
La Paloma Şarkısı için Basılmış Bir Albüm Kapağı

La Paloma Şarkısı ve Sözleri

Günümüzde popüler kültür ürünü haline dönen müzik denen sanat aracının ‘işe’ dönüşmesiyle birlikte bu bahsini ettiğim parçalar da zamanla bu akımdan nasibini almaktadır. İşte sizlere bugün bahsedeceğim şarkı, tüm bu tabuları yıkmayı başarıp bir şarkının ötesine geçmeyi başarmış, hatta kitleleri birbirinden farklı sebeplerle peşinden sürüklemeyi başarmış bir şarkı, La Paloma. Şimdi gözlerinizi kapatın ve içinize; biraz sevgi, biraz şarap ve huzur dolsun..

Dünyada en çok söylenen halk şarkısı olmayı başarmış olan La Paloma, bir buçuk asır önce (1863) Sebastián Iradier adında bir Bask’lı tarafından İspanyolca sözlerle yazılmış ve ilk defa Küba’da seslendirilmiştir. Kelimelere dökülüp can bulduğu topraklara sıkışıp kalmamış dünyanın dört bir yanını dolaşmıştır. Bir güvercin gibi dünyayı dolaşmış ve her dinleyenin gönül telini titretmeyi başarmıştır. Zanzibar’da düğün müziği, Romanya’da cenaze marşı, Meksika’da isyan şarkısı, Almanya’da gemici ağıdı ve daha bunlar nicesi… 200’den fazla versiyonu olduğu bilinen şarkı faklı dilleri, dinleri, milletleri ve ırkları görmesine rağmen bütünleştirici olmayı başarmış. Kimi milletin düğünlerinde insanların sarmaş dolaş dans etmesini, kimi milletinde cenaze töreninde matemi omuz omuza verirken bir destek olmuştur. Bir şarkı din, ırk ve millet demeksizin insanların dillerinde ancak böyle var olabilir kavramının canlı örneğini göstermiştir.

La Paloma Şarkısı Notları ve Sözleri
La Paloma Şarkısı Notları ve Sözleri

La Paloma Sözleri

Bana dünü hatırlatan bir şarkı
Sessizce yürüyüp gittiğin zamanı.
Hüzünlü şarkısını da alıp başka bir yere gitti
Bana ise yanlızlığımı kavalyem olarak bıraktı 
Bir güvercin bana şarkı söylüyor gün doğumunda.
Eski melankoliler, ruh meseleleri.
Sabah sessizliğiyle gelirler.
Ve görmek için dışarı çıktığımda ise eve doğru uçarlar. 
Sesim nereye gider,
Onu dinlemek istemediğinde?
Hayatım nereye gider,
Eğer sensizsem? 
Eğer geri gitmek isterse
Onu beklerim
Her gün sehere kadar,
Onu daha çok sevmek için.

Ünlü sanatçıların instagram youtube ev konserleri yazımı okuyabilirsiniz.

La Paloma (Live in Mexico) – André Rieu

Dünyanın En Popüler Şarkısı

Şarkının sözlerinde de olduğu gibi bu şarkı için bir isim verilecek olursa o da güvercin olurdu. Hemen hemen her kültürde barışın simgesi olmayı başarmış güvercin, aynı zamanda ilahi dinlerin de tarihinden ortak bir sayfadır. Nuh Tufanında yağmur dinince gemiden bir güvercin salıverilmiş ve bir süre sonra güvercin ağzında zeytin dalıyla dönünce tufanın bittiği ve suların çekilmeye başladığı anlaşılmıştır.

İşte La Paloma’da güvercin olup ağızlarda zeytin dalı olmayı başarmış, dilden dile, kültürler arası söylenmiştir. Her ne kadar tüketim kültürü endüstrisi bu şarkıya el atıp pazarlama yollarını bulmuşsa da üstelendiği kültürler arası barış elçiliği görevi bu meta durumunu önemsiz kılmaktadır. Eklemekte fayda var şarkının adına yapılmış birde belgesel bulunmakta, Sigrid Faltin’in La Paloma  The Song, Longing, Worldwide adında bulabilirseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Pencere konarsa
Bir güvercin
Ona sevgiyle bak
Çünkü o benim güvercinim

Barış ortamının hasretini duyduğumuz günümüzde, böyle güzel bir parçanın varlığı olmasa dahi kültürlerin ve milletlerin kardeşçe barış içinde yaşamaları dileklerimle sizleri sahnenin yıldızı ile baş başa bırakıyorum.

1 thought on “Dünyanın En Bilinen Şarkısı La Paloma ve Şarkı Sözleri

  1. en sevdiğim şarkıdır. böylesine güzel anlatımla bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir