Eğlenceli ve Eğitici Az Bilinen Web Siteleri

az-bilinen-web-siteleri

Hepimiz, içinde bulunduğumuz yerden bir süre sıkılmaya, monoton hayatımıza renk getirmeye çalışırız. Bu sebeple içinde bulunduğumuz ortamı değiştirmeye çalışırız. Hali hazırda koronavirüs salgını günlerinde sosyal izolasyonda evden çıkmadan eğlenebileceğimiz etkinlikler bulmamamız gerekiyor. Burada imdadımıza az bilinen web siteleri koşuyor. Bu eğlenceli ve eğitici 14 az bilinen websitesi ile sıkıntınızı bir nebze atabilirsiniz.

Az Bilinen Web Siteleri Listesinde Favorin Hangisi?

Mynoise.net sitesi
Mynoise.net sitesinde sesler dünyasında yolculuğa çıkın.

mynoise.net

Seslerin olduğu bir sitede yolculuğa çıkmaya ne dersiniz. Dışarı çıkamadığınız bu günlerde sahile gidebilir, kuş sesleri duyabilirsiniz. Ayrıca size öneri sesler listesi veriyor. Belçika’da botanik bahçesinde kaydedilmiş sesleri dinleyebilirsiniz. Pnademi dolasıyla gezmeseniz de Belçika’da o bahçeyi geziyor hissine kapılabilirsiniz.

radio.garden sitesi
radio.garden sitesinde Alaska radyosu dinleyebilirsiniz.

radio.garden

Bir site düşünün dünyadaki tüm radyoları tek bir tık ile dinleyebiliyorsunuz. Gezmek dışında farklı kültürleri tanımak için okuyabilir, konuşabilir ya da dinleyebilirsiniz. Bizlerde farklı kültürlerin radyolarını dinleyerek o kültürlerin müzik zevkini öğrenebiliriz. Mesela, insanlar Alaska’da ne dinliyorlar ya da Tanzanya da ne dinliyor gibi.

gutenberg.org sitesi
gutenberg.org sitesinden e-kitaplara ulaşabilirsiniz

gutenberg.org

Dünya üzerinde yayınlanmış 60.000 kadar kitabı ücretsiz olarak okuyabileceğiniz e-kitap sitesi olduğunu biliyor muydunuz? Gutenberg projesi, burada elektronik e-kitaplar var. Ayrıca en çok okunan 100 eser listesinden Savaş ve Barış, Moby Dick gibi önemli dünya eserlerini okuyabilirsiniz.

librivox.org sesli kitap sitesi
librivox.org sesli kitap sitesi

librivox.org

LibriVox, dünyanın dört bir yanında kitap okuyan gönüllülerin seslendirdiği kitapları ücretsiz olarak dinleyeceğiniz sesli kitap sitesidir. Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde kitap bulunuyor. Türkçe kısmında biraz zayıf site. Seslendirme yapmak isterseniz üye olup seslendirme de gönderebilirsiniz. İngilizce de 10.000 lerce kitabı üye olmadan da dinleyebilirsiniz. Türkiye’de de böyle konusankitaplik.com , seslikutuphane.com, getem.org gibi sesli kitap projeleri yer alıyor. Bu sitelerden sadece görme engelli vatandaşlarımız yararlanabiliyor.

freerice.com İngilizce öğrenme sitesi
freerice.com İngilizce öğrenme sitesi

freerice.com

Boş zamanlarınızda İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirirken hayır işleyebileceğiniz bir İngilizce eğitim sitesi. Bu sitede size İngilizce kelime soruları soruluyor. Soruları bilirseniz 10 pirinç tanesini ihtiyacı olan açlık sınırındaki ülkelere ve ailelere gönderiliyor. Öğrenirken hayır da işleyebilirsiniz.

outline.com sitesi
outline.com sitesi ile metinleri daha kolay okuyun, not alın.

outline.com

İnternette araştırma yaparken asıl okumak istediğiniz içeriği yanında bir sürü reklam, gereksiz bilgi gözünüze çarpar. Eğer sizde bunlardan sıkılıyorsanız outline.com sitesine okumak istediğiniz linki yapıştırarak sadece okumak istediğiniz yazıyı reklamsız, dikkatiniz dağılmadan okuyabilirsiniz. Ayrıca okuduğunuz sayfaya notlar düşmenize ve o sayfayı sizden önce okuyan, not düşen kişilerin notlarını da okuyabiliyorsunuz.

howmanypeopleareinspacerightnow.com sitesi
howmanypeopleareinspacerightnow.com sitesi

howmanypeopleareinspacerightnow.com

Bu site şuan için uzayda kaç kişinin olduğunu gösteriyor. Siteye girdiğinizde uzayda olan kişilerin isimlerini, görevlerini, kaç gündür uzayda oldukları ve bilgilerini görebiliyorsunuz. İsimlerin üzerine tıkladığınızda Wikipedia bilgilerini gösteriyor.

temp-mail.org sitesi
temp-mail.org sitesi

temp-mail.org

Üyelik işlemleri yaparken sürekli sizden e-mail adresi isteyen siteler kendi mailinizi vermek istemiyorsanız temp-mail.org ile geçici mail adresi oluşturabilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman size daha önce kullanılmamış rastgele bir mail adresi veriyor. Posta kutusu ve mail bilgileri önünüze geliyor. Bir kereliğine kullanacağınız işlemler için bu siteyi kullanabilirsiniz. Ama sürekli kullanacağınız işlemler için tavsiye etmem. Çünkü siteyi kapatınca size ait mail bilgileri siliniyor.

rave.dj sitesi
rave.dj sitesi ile dj performansı sergileyin

rave.dj

Bu sitede de dj performansı sergileyebilirsiniz. Youtube spotify gibi sitelerdeki müzikleri dilediğiniz şekilde mix yapabilirsiniz. Ayrıca bu sitede farklı şarkıları da birleştirebiliyorsunuz. Eğlenceli bir müzik deneyimi sunuyor size.

informationisbeautiful.net sitesi
informationisbeautiful.net sitesinde grafikler arasında gezin

informationbeautiful.net

Bu sitede ise dünya üzerindeki bilgileri grafikler ile size sunuyorlar. Her kategoriden bilgiyi öğrenebiliyorsunuz. Ve bu bilgileri size info grafikler ile veriyorlar. Mesela, bundan 100 önce ülkemizde kaç tane kelaynak olduğunu ya da 200 yıl önce ülkemizde fil olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

noexcuselist.com sitesi
noexcuselist.com sitesi ile eğitimlere başlayabilirsiniz

noexcuselist.com

Sitenin adından da anlaşılacağı üzere bahane yok. Bu sitede Cambridge, Stanford, Oxford gibi ünlü üniversitelerin vermiş olduğu ücretsiz eğitimlere katılabilirsiniz.

metmuseum.org sitesi
metmuseum.org sitesi ile müzelerde tarihi eserleri gezin

metmuseum.org

Bu sitede 400.000 farzla tarihi eser sergileniyor. Görmek istediğiniz ama zaman ayıramadığınız müzeleri, önemli sanat eserlerini evde oturduğunuz yerden bu siteden gezebilirsiniz.

movie-music-quiz.com

movie-music-quiz.com

Bu site bizim zamanında oynadığımız sessiz sinema oyununun sesli hali. Siteye girerek size sunulan müziklerden filmleri tahmin ediyorsunuz. Evde olduğunuz günlerde bu siteden quizleri çözebilirsiniz.

Az bilinen web siteleri listesine senin de önerilerin olursa yoruma yazmaya unutma. Paylaşarak, daha çok öğrenebilir, eğlenebiliriz. Ayrıca birbirinden faydalı bilet arama motoru yazımı da okuyabilirsiniz.

3 thoughts on “Eğlenceli ve Eğitici Az Bilinen Web Siteleri

  1. librivox ve gutenborg favorilerime ekledim çok iyi bir arşive sahipler, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir