Gezgin Sohbetleri | Reshontheway – Reşat Taman

reshontheway-reşat-taman

Gezgin Sohbetleri serimizin bu haftaki konuğu, 14 yıldır dünyayı adım adım gezen Reşat Taman, sizin onu instagramda tanıdığınız ismiyle Reshontheway. Reşat, bugüne kadar gittiği her yerde zıplayarak çekildiği fotoğraflarla seyahat tecrübelerini takipçileriyle paylaşıyor.

Bize kısaca kendinden bahseder misin, nam-ı diğer Zıplayan Adam, Reshontheway kimdir, neler yapar? Seyahat tutkusu nasıl başladı?

Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Tanıtım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım.

Reşat’ın instagram hesabı @reshontheway takibe etmeyi unutmayın.

14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300’e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım.

İlk seyahatime 18 yaşında bir AB projesi vesile olmuştu ve Polonya’ya gitmiştim. Sonrasında bir tutkuya dönüştü. Kişisel seyahatlerin yanı sıra, projeler, iş, staj, eğitim dolayış ile de bir çok kez yurtdışında bulundum. Benim gezme deneyimlerimin şöyle bir avantajı var. Aklınıza gelebilecek her türde seyahat deneyimine sahibim. İş, okul, eğitim, staj, proje, balayı, çocukla seyahat, arkadaş, kamp, tek, sırt çantalı, kamp gibi bir çok farklı şekilde ya da amaçta deneyim sahibiyim. 

Gittiğin her ülke ve şehirde zıplayarak poz veriyorsun. Bunun hikayesi nereden geliyor?

Ben genel olarak kamera karşısında poz vermeyi ya da özçekim çekmeyi sevmeyen biriyim. Ama gittiğim yerlerde anı kalması adına 14 yıldır bir poz vermek istedim. Bu poz hem benim enerjimi ve seyahate olan tutkumu anlatması açısından hem de gittiğim yerlere “çarpı attım, bitirdim” anlamı açısından X yani zıplama pozu oldu.

Reshontheway'e göre gezmek
Reshontheway’e göre gezmek “ufkunu genişletme, çevre edinme” demek

Gezmek kelime anlamı olarak sana ne ifade ediyor?

Gezmek benim için bir tutku. Yaşayarak, görerek, deneyimleyerek öğrenme. Ufkumu genişletme, çevre edinme ve deneyimlerimi paylaşma olarak özetleyebilirim.

Bugüne kadar 60 ülke ve 290’ı aşkın şehir gezdin. Gezdiğin yerler arasında seni en çok etkileyen neresi oldu? İşte, burası benim ülkem şehrim diyebileceğin yeri bulabildin mi?

Ya açıkçası beni en çok zorlayan soru bu oluyor. O kadar çok hoşuma giden, etkisinden çıkamadığım yer var ki. Ben tarih ve sanat adamıyım. Modern şehirler beni çok cezbetmiyor o bakımdan. Kyoto, Bali, Toledo, Siena, Gdansk beni en çok etkileyen şehirlerden. Barcelona da yaşamak istediğim yerlerden biri. Çünkü bu şehir herhangi bir insanın isteyebileceği her şeye sahip.

Reshontheway kimdir?
Reshontheway kimdir? Seyahat Etmek Üzerine Deneyimleri

En son nereye seyahati neresiydi? Gezilerini eşin ve çocuğunla yapıyorsun. Bize seyahat planlarını nasıl yaptığından bahseder misin?

En son seyahatim iş dolayısı ile 3. Kez de olsa Belgrad’dı ama ailemle ya da kişisel seyahat açısından Benelüx+Almanya’ya gittik yılbaşını geçirmek için. İşimin en güzel tarafı yıllık planlarımı kendim yapabilmem. Hangi ayların yoğun geçeceğini aylar öncesinden planlayabiliyorum. Bu yüzden bazen 1 yıl öncesinden bile biletler alıyorum, aldığım gibi sonradan iptal edebilecek şekilde tüm konaklamalarımı ayarlıyorum.

Sonra üzerlerinden tekrar tekrar geçerek çok daha iyi yerler bulunca değiştiriyorum. Aşırı planlı bir insan olduğum için Google Documents’de onlarca excel planım var. Tüm rotalarımı, gezilecek yerleri Google Map üzerinden geçerek oluşturuyorum. Sonrası keyfini çıkarmak… Ailemle yılda 2-3 kez seyahat ediyorum gerisi tek ya da nadiren de olsa iş dolayısı ile oluyor.

Daha önce 3 kıtada 60’ı aşkın ülkeye seyahat yaptığını biliyorum. Bunca gezdiğin yerler arasında hangi destinasyonlar aile olarak gezmeye daha uygun? Hangileri değil? Okuyucularla paylaşabilir misin?

Ben ve eşim sıradan ebeveynlerden biraz farklıyız. Mira’yı kimsenin o yaşlarda cesaret edemeyeceği bir çok ülkeye götürdük. Fas, Filipinler, Tayvan, Tayland, Endonezya, Malezya bunlardan bir kaçı idi. Ama şunu gördük ki bilinçli bir gezgin isen ve tüm önlemlerini alırsan, çocuk da size ayak uydurma konusunda iyi ise hemen hemen her yere götürebilirsiniz. Yeter ki kafanız rahat olsun çok da pimpirikli olmayın.

Mesela o kadar seyahatte hiç hasta olmayan Mira, Gaziantep’e döndükten sonra kreşte sürekli hasta oluyor. Avrupa, Ukrayna, Kafkasya, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerde aileler sorun yaşamazlar. Japonya, Kore, Tayland, Singapur, Endonezya ve Malezya gibi ülkeler de iyi ama Filipinler ve Fas biraz daha dikkat edilmesi gereken yerler. 3. Dünya ülkeleri de çocukla gezmek açısından zor.

Reshontheway Marakeş'te
Reshontheway Marakeş’te

En ilginç yolculuğun hangisiydi diye sorsam ne anlatırsın?

Fas, Tunus ve Filipinler diyebilirim. Fas’a 6 yetişkin ve 1 çocukla gitmiştik. 2 araç kiralayıp tüm ülkeyi neredeyse gezecektik. Ama şoförlerden biri ehliyetini unutunca ve son dakikada araç bulamayınca bildiğin karanlık işlere bulaşmış gibi kaçak araba kiralamıştık 7 kişilik olanlardan ve 1 hafta boyunca bayağı diken üstünde gezmiştik. Filipinler’de de bindiğimiz uçaklar ve gittiğimiz havaalanları biraz geriyordu. Çok geri kalmış yerler olduğu için ve hayvanlarla beraber uçakta yolculuk yapmak ilginç bir deneyim olmuştu. Üstüne bir nevi tayfuna yakalanmıştık. Coron havaalanı su altında kalmıştı ve son dakikaya kadar uçaklar inememişti. Allah yüzümüze baktı da yağmurun 2 hafta boyunca tek durduğu güne almış olduğumuz biletlerle uçabilmiştik.

Tunus hikayesi çok stresli ve sinir bozucuydu. Biz Palermo’ya gidecektik ama arkadaşlarımızla Tunus üzerinden cruise ile gitmek istedik. Limanda polis 3 kez arka arkaya çıkmamıza izin vermedi ve sürekli biletlerimiz yandı. Adamların 12 sene önce sanırım Schengen’den çok da haberleri yoktu ve bizim neden Türkiye’den değil de Tunus’tan gitmek istediğimizi bir türlü anlamamışlardı. Bize göçmen muamelesi yaptılar. Sonunda sağolsun THY yetkililerini devreye sokarak gidebilmiştik.

Çift olarak gezmek zor mu, kolay mı? Seyahat esnasında fikir ayrılıkları, rotayı belirleyememe ya da gezilecek yerler konusunda ortak karar verme gibi sorunlar oluyor mu?

Eşim dünyanın en uyumlu insanlarından biri ve gezme konusunda benim kadar hevesli. Hiçbir zaman gitmek istediğimiz yerler konusunda sıkıntı çıkarmaz. Hatta sürekli benim bilgim ve deneyimimimden dolayı olan rahatlığı konusunda kendini şanslı olduğunu söyler.

Reshontheway Prag'ta
Reshontheway Prag’ta

İlk seyahat maceran nasıl başladı? Daha sonra da oraya gittin mi? Bugün tekrardan oraya gitsen ne hissedersin?

İlk seyahat deneyimim yukarıda da belirttiğim gibi 18 yaşında iken bir AB projesi kapsamında Polonya’nın Bystrzyca Klodzka kasabası olmuştu. 2 ay orada kalmıştım ve Polonya’nın diğer birçok şehrini ve Prag, Berlin gibi yakınlardaki şehirleri de görmüştüm. Tekrardan o kasabaya olmasa da Krakow, Wroclaw’a defalarca kez gittim. Polonya benim 2. Vatanım gibi. En çok gittiğim ülke diyebilirim. Gezmediğim yeri kalmadı. Her gidişim de kendimi çok rahat ve mutlu hissediyorum.

Seyahat sırasından hepimizin başına ilginç, komik, olaylar geliyor. Senin ve ailenin de başına böyle, unutamadığım dediğin bir seyahat anısı var mı?

İlginç olay o kadar çok var ki, kilisede 2 gün kalmak, Tunus’taki ve Filipinler’deki maceralar, yediğim acayip yemekler vs. bunlardan bazıları. Anlatamayacağım şeyler de var J

Gezilecek yerler ve yapılacaklar listen var mı?

Az önce de belirttiğim gibi hayatımla ilgili hemen hemen herşeyin listesi mevcut. Bu bakımdan hem bütçemi hem de işlerimi daha rahat yoluna koyabiliyorum.

Reshontheway - Gezgin Zirvesi
Reshontheway – Gezgin Zirvesi etkinliğini de katılmıştı

Her güzel şey gibi seyahat etmenin de bir karşılığı var. Seyahat bütçesi için nasıl bir planlama yapıyorsun?

Biz ailecek önceliğimizi seyahate veren bir aileyiz. Lüks tüketimimiz çok yoktur. Arabayı bile yeni aldım. Önceliğim ev almaktı çok şükür onu da hallettik. Orta direk altı bir aileden geliyorum. Okurken 30’a yakın ülke gezmiştim ama o zamanlar okuyup çalışarak geziyordum. Garsonluk, anketörlük, rehberlik, düğün fotoğrafçılığı vs yaptığım bazı işlerdi. Şimdi çok şükür iyi bir kariyere sahibim ve eşimin de çalışması büyük avantaj.

Tüm gezilerimize bütçemizi ayarlayabiliyoruz. Dışarıda çok takılmıyoruz. Zaten gittiğimiz ülkelerde o keyfi yaşıyoruz. Aslında paramızı o kadar boş şeylere harcıyoruz ki, şunu tüm konferanslarda öğrencilere sorarım mesela. Neden gezmiyorsunuz diye sorduğumda çoğu para yok der. Aynı kitleye sigara içenler kimler diye sorduğumda yarısından fazlası el kaldırır ve çoğu günde 1 paket içtiğini söyler. Şu anki fiyatlarla yılda 4000 TL’den fazla para harcadığımız sigaraya harcamasak öğrenci kafasıyla en az 2 tane yurtdışı seyahati yapabiliriz. Bu sadece basit bir örnek.

Her şeyi sorduk, ettik. En önemli soruyu sona bıraktık. Peki, neden geziyorsun?

Bence bunun cevabı gezmek kelimesinin anlamı ne sorusunun cevabı. Başlarken ömrüm yetene kadar tüm ülkeleri görmek istediğimi ama 100 ülke barajı koymuştum. Şimdiden yarısını geçtim. Her ülke her şehir hem vizyonuma hem de deneyimlerime katkı sağlamaya devam ediyor. Bunun yanında sadece gezdim gördüm değil. Know-how dediğimiz gördüğüm şeyleri getirip yerelde uygulama açısından elverişli bir işim olduğu için gezmek bir çok proje, doküman ya da sosyal işe de vesile oldu.

Son olarak neden Reshontheway? Seni takip edenlere bir mesajın var mı? Seni nereden takip edebiliriz?

Şu yaşıma kadar hem iş hayatım hem eski bir sivil toplum aktivisti hem de gezgin olduğum için 100’den fazla konferans verdim ve hep şunları söyledim. İnsan dünyaya 1 kez geliyor ve her yaşın bir önemi vardır. Her şeyi her yaşta yapamayız. Zamanı verimli kullanmalıyız. Hiçbir şeyi ertelememeliyiz. İyi bir aktif vatandaş, aktivist olmalıyız. Gezmek istiyorsak ailevi zorluklar dışında bizi tutan hiç bir şey olduğuna inanmıyorum. Yeter ki bir şeyi isteyin ve hayal kurun. Hayal kurmak başlamanın, başlamak da başarmanın yarısıdır.

Beni reshontheway Instagram, Youtube, Facebook ve Twitter kanallarından ve sayfalarından takip edebilirler. Ayrıca www.reshontheway.com adresinden de tüm deneyimlerimizi, tavsiyelerimizi ve rehberlerimize ulaşabilirler. Sitemiz aynı zamanda interaktif bir site olduğu için bize katılıp kendi yazılarını kendi profillerinde yayınlayabilirler.

Bir çok STK, Üniversite ya da kurum konuşmacı olarak bu deneyimleri, kişisel gelişim ya da diğer bir çok konuda eğitim / konuşma yapmak için davet etti. Herhangi bir faaliyetiniz de bir kardeşiniz, abiniz ya da arkadaşınız olarak her zaman davet edebilirsiniz. Son 2 yıldır da Sun Express’in uçak içi dergisi olan Sun Times’da seyahat yazıları yazıyorum. Müsait olduğum taktirde seve seve gelirim. Gezme virüsünü kapmanızı dilerim.

Gezgin Sohbetleri kapsamında yaptığımız Gezginstar ve Eren Ertürk röportajlarını okumak için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir