Sıkça Sorulan Sorular

gökhan-kuloğlu-blog

Ne iş yapıyorsun? Hangi okuldan mezunsun?

Gökhan Kuloğlu kimdir diyecek olursanız, Avrupa Rüyası seyahat acentesinin medya koordinatörüyüm. Dünyanın 62 ülkesine yurtdışı turu düzenleyen acentenin varoluş hikayesini müşterilerine daha iyi anlatmasına yardımcı olmak için çalışıyorum. Ayrıca yaz aylarında ise tur gruplarına koordinatörlük yapmak için o ülke senin, bu ülke benim geziyorum. Öte yanda Gezgin Zirvesi etkinliğinin genel koordinatörüyüm. Dünyayı gezen gezginlerin yol hikayelerini anlatmaları için oluşturan bu platformun yönetimini üstleniyorum. Son olarak kurucusu olduğum Japon Sineması Platformu ile ülkemizde Japonya & Türkiye ilişkileri üzerine dergi, kitap, katalog, blog gibi yayınların yazarlığını, yönetmenliğini yapıyorum. Geçmişte de sanat vakıflarında, TRT gibi yayın kuruluşlarında medya departmanlarında görevler aldım. Çalışma hayatımdan önce ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarımda iki yıl boyunca Marmara Medya Merkezi’nde tasarımcı, sanat yönetmeni olarak görev aldım. Bugüne kadar yapmış olduğum çalışmalarım ve öz geçmişim hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Ne kadar süredir turizm sektöründe çalışıyorsun?

2015 yılından bu yana turizm sektöründe çalışıyorum. Bu süre zarfında medya koordinatörlüğünden, operasyon uzmanlığına kadar bir çok departmanda çalışmalarda yer aldım. İşin içerisinde seyahat varsa rota planlarım, tur gruplarını koordine ederim, rehberlik yaparım, deneyimlerimi blog, sosyal medya üzerinden aktarırım. Yeter ki seyahat olsun!

Yazarlığını yaptığın kitapların hangileri? Gelecek için kitap projen var mı?

Okumak, yazmak ve paylaşmak benim dünyam diyebilirim. Bugüne kadar iki kitabım yayınlandı. Japon Yayınları desteğiyle 2016 ve 2017 yıllarında Japon kültürü üzerine kolektif iki kitap çıkardım Bu kitapların editörlüğü ve yazarlığını yaptım. Bu kitaplarımdan ilki Başlangıcından Günümüze Japon Sineması, diğeri ise Tezuka’dan Miyazaki’ye Anime ve Manga kitabı. İlk kitabım hakkında ayrıntı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu kitaplarım haricinde Yattaa ve Sonata dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptım. Dergilerde Japonya – Türkiye ilişkileri üzerine yazılarım yayınladı. Bunun haricinde Arka Kapak Dergisi, Hürriyet Kampüs, Aydınlık Gazetesi, Milliyet gibi yayın kanallarında yazılarım yayınladı. Bunların haricinde TRT Radyosu, Radyo Aktif, Birdizihaber, Gezgin Gazetesi gibi çeşitli platformlarda röportajlarım yayınlandı.

Röportajlarım:

  • TRT Radyosu Cem Kurtcu ile röportajım için tıkla
  • Hürriyet Kampüs’ten Erkmen Özbıçakcı ile röportajım için tıkla
  • Gezgin Gazetesi’nden Eren Ertürk ile röportajım için tıkla
  • Birdizihaber’den Bora Yıldırım ile röportajım için tıkla

Konuşmacı Olarak Katıldığım Organizasyonlar:

  • Webrazzi Startup’14 | Sosyal Medya Trendleri
  • Gezgin Zirvesi’18 | Gezgin Platformları
  • Comikon İstanbul’18 | Medya Sponsorluğu
  • Gezgin Zirvesi’20 | Gezginler ve Sosyal Medya
  • Comikon İstanbul’20 | Japon Sineması Üzerine

Bugüne kadar nereleri gezdin? Hayalinde görmek istediğin yer neresi?

Uzun zamandır yollardayım ve seyahat etmek bana iyi gelen şeylerden. Bugüne kadar 50’i aşkın ülke ve 150’i aşkın şehri gezdim. Bu gezilerimin çoğunu Avrupa Rüyası ile yaptım. Firmamla yaptığım geziler haricinde Balkanları, Kafkas ülkelerini, Kuzey Avrupa ülkelerini gezdim. Bunlar içerisinde beni en çok etkileyen İtalya diyebilirim. Ne kadar gidersem gideyim, her köşesinde başka bir şey keşfediyorum. İtalya haricinde ise en sevdiğim ülkelerin arasında İsviçre geliyor. Buna sebep büyük ihtimalle Karadenizli olmam. Gökhan Kuloğlu ne sever diyecek olursanız yeşillik, doğa olan her yeri sevebiliyorum. Tüm işleri yoluna koyduktan sonra gezmek istediğim iki yer var. Bunlardan ilki Japonya, ikincisi ise Alaska. Fırsat bulur ve buraları gezebilirsem size seyahat deneyimlerimi paylaşırım.

Kitap, film, müzik listesi önerir misin?

Böyle klişe haline gelmiş kitap öneri listem yok. Ben ruh halime göre okuyup keyif alanlardanım. Konuyla ilgili olarak keyif alarak okuduğum, sevdiğim kitapları blogda yazıyorum. Liste yapmak yerine okuyup sevdiğm kitapları takip edebilirsiniz. Belki ileride sizden gelecek istekler artarsa bu konuyla ilgili bir kaç liste yayınlarım.

Fotoğraf çekiyor musun?

Seyahat ile iç içe bir hayatım olunca fotoğrafta çekiyorum. Benim için nefes almak gibi bir şey. Çektiğim fotoğrafların bir kısmını instagram hesabımdan paylaşıyorum: instagram.com/gokhankuloglu/

Nasıl iletişime geçebiliriz?

Seyahat, sanat ve benimle ilgili konular hakkında iletişime geçmek isterseniz FacebookTwitterInstagram gibi sosyal medya kanallarından yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinden Gökhan Kuloğlu yazarak yapmış olduğum çalışmalara, bloguma da ulaşabilirsiniz. Ortak çalışma, iş ortaklıkları, seyahat tavsiyeleri gibi sorularınız hakkında mesaj göndermek için gkhankuloglu@gmail.com adresini kullanabilirsiniz. Gönderilen maillerin tamamını okumaya çalışıyorum.