İhsan Yüce | Yeşilçam Sinemasında Bir Baba

ihsan-yüce-04

Yeşilçam Sinemasının usta oyuncularından İhsan Yüce kimdir, filmleri, senaryoları, kitapları, şiirleri gibi sorular epeyce sorulmuştur. Kimdir bu İhsan Yüce. Yeşilçam’a emek veren usta oyunculardandır. Hepsinden önemlisi toplumsal eleştiri içeren filmlerin senaristidir.

Çoğunuzun aklında Kemal Sunal’ın filmlerinde oynadığı kayınbaba ya da muhtar rolleriyle canlanır muhtemelen. Belki de hiç canlanmadı. Şöyle tarif edeyim; Kibar Feyzo’da Gülo’nun babası Hüso’dur mesela, Çöpçüler Kralı’nda da Hacer’in babasıdır. Bizler onu daha çok sinemamızın ‘çıkarcı kız babası’ olarak tanıdık. Özellikle Kibar Feyzo, Çarıklı Milyoner, İnatçı ve Çöpçüler Kralı gibi filmlerde kız babası rolüne can vermiştir. Bu rollerde genelde başlık parası veya kendi çıkarlarını göz ederek kızını verirken hep sorunlar çıkarmıştır. O sinemamızın kalemi susmayan, oynadığı rollerde kızlarının taliplilerinin başına çorap ören babadır, her şeyden öte  bizden biridir.

İhsan Yüce - Çöpçüler Kralı filmi
İhsan Yüce – Çöpçüler Kralı filmi

İhsan Yüce Kimdir | Şiirleri, Senaryoları, Filmleri

Sinemamızdan yıldızların birer birer kaydığı şu son günlerde uzun zaman önce aramızdan ayrılan yüreği şiir, elleri usta kokan bir sinemacıyı anlatacağım sizlere.

”Bir kere Aristo’nun hocası olmuştum
Ona verdiğim dersle gurur duymuştum
Bazen Jan Dark’ı kurtarmak için çalışan bir kahraman
Bazen odunun ateşleyen bir cellat olurum
Eğer daha da içersem
Shaskespare halt etmiş derim karşımda”

İhsan Yüce, 1929 Elazığ doğumlu olup diğer birçok sinemacı gibi sektöre daha sonradan geçiş yapmıştır. Yüce, bir süre özel şirketlerde muhasebecilik yaptıktan sonra sanat yaşamına 1952’de  İzmir’de Halk ve Çocuk Tiyatrosunda başladı. Daha sonra bir sezonluk ömrü olan Bizim Tiyatro’yu kurdu. Burada istediğini bulamayan Yüce, 1965-1966 arasında Lale Oraloğlu Tiyatrosunda çalıştı. 1968 yılında üç arkadaşı ile birlikte Ankara Drama Tiyatrosunu kurdu. Uzun süre tiyatro alanında çalıştıktan sonra Altın Yumru filmi ile oyuncu olarak sinemaya geçti.

Ertem Eğilmez’in yönettiği Senede Bir Gün, Bir Millet Uyanıyor, Sürtüğün Kızı gibi filmlerde oyunculuğunu sürdürdü. Bu arada senaryo yazmaya başladı. Aslıer Film şirketini kurdu, senaristliğini, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Hayat Cehennemi adlı filmi yaptı.

1976 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde İşte Hayat filmindeki kompozisyonu ile En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Derya Gülü isimli filmdeki rolüyle En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

İhsan Yüce - Sakar Şakir filmi
İhsan Yüce – Sakar Şakir filmi

İhsan Yüce Senaryoları ve Filmleri

125’i aşkın filmde oynamış olan Yüce’nin, 50’i aşkında filmin senaristliğini üstlenmiştir. Usta isim hiç kuşkusuz sinemamızın lokomotiflerinden biri olmuştur. Özellikle yazmış olduğu sosyal hicivlerle dolu film senaryolarıyla zihinlerde yer etmiştir. Şair olmasının getirmiş olduğu kabiliyetle kelime oyunlarıyla dönemin ideolojik rejimlerini eleştirmiştir.

Filmlerde ağaların veya köy korucularının köylüleri sömürmek için kullandığı kozları espritüel bir örgüyle işleyen İhsan Yüce, bir bakıma 1970’lerde yükselen Köylü Sosyalist hareketin mizahi taşlama örneklerini işlemiş olan belki de tek sinema sanatçımızdır. Bu filmlerden hiç kuşkusuz seyircinin aklında en çok yer edeni Kibar Feyzo filmdir. Bu film dahil olmak üzere birçok filminde ataerkil sisteme, ağalık sistemine, devletin bazı yönetim organlarına eleştirilerde bulunur. Bunları yaparken bizleri hem güldürüp hem de düşündürmesi açısından senaryoya hayat vermiştir.

Yüce’nin sinema dışında resim ve heykel çalışmaları da bulunmaktadır. Şiirlerinin ise çoğu yayımlanmamıştır; en ünlü şiiri yazımın girişinde alıntı yapmış olduğum Ekmek Şarap Sen ve Ben’dir. Usta yazar ve oyuncunun en yakın arkadaşı da Can Yücel’dir ayrıca.

Yeşilçam Sineması oyuncuları yazı dizimin ilk yazısı olan Erol Taş yazısını okumak için tıklayınız.

İhsan Yüce filmleri
İhsan Yüce filmleri

Yeşilçam’ın Usta İsmini Anıyoruz

Yeşilçam’da star sistemi içinde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Kemal Sunal ve daha nice yıldız oyuncu arasında karakter oyuncularının ön plana çıkması zor bir durumdur.

Sinemamızın yoğun üretim süreci yaşadığı bu dönemde içerikler her ne kadar kendini tekrar ederse etsin, benzer kalıplara ait filmler üretilse de karakter ve yan rol olsa bile oyuncular filmlere kendilerinden birşeyler katmayı başarmışlardır. Abartısız, gerçekçi oyunculuğuyla takdir gören İhsan Yüce’de sinemamızın ‘çıkarcı ama hep sivri dilli kız babası’ olmuştur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir