Kesinlikle İzleyin! Ufuk Açan Swing Vote Filmi

Swing-Vote-film

Yaşamımızın bir parçası haline halkla ilişkiler çalışmaları üzerine çalışanlar için başrollerini Kevin Costner ve Madeline Carroll’un paylaştığı Swing Vote filmi (Oyum Kime?) biçilmiş kaftan diyebilirim. Film dışarıdan bakıldığında demokrasi ile yönetildiğini iddia eden toplumlarda verilen her bir oyun önemini belirtmek ve bir baba ile kızı arasındaki ilişkiyi anlatıyor gibi görünse de iletişim sektörü açısından halkla ilişkilerin uygulama alanlarını bizlere sunuyor.

Halkla İlişkiler ve Panoptikon Uygulamaları | Swing Vote

Halkla ilişkilerin uygulama alanları günlük yaşamdaki kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Bu kullanımlar sırasında halkla ilişkilerin bünyesinde barındırdığı iletişim kuramlarından da yararlanılmaktadır. Bu kuramlardan gündem oluşturmaya örnek verecek olursak filminde ki Greenleaf’in basın danışmanına ‘’başkan Greenleaf’in çıplaklar kampında tatil yaptığı ve çekildiği fotoğraflar hakkında ne düşünüyorsunuz?’’ sorusuna danışmanın, ‘’ben Sayın Amerika başkanının gençlik yıllarındaki kumara düşkünlüğünü elimde belgeler olmasına rağmen söylüyor muyum?’’ diye verdiği cevap gündem oluşturmaya (değiştirme) örnektir. 

Yine iletişimin uygulama alanlarından biri olan panoptikon, kişilerin iktidarın kontrolünden çıkmaması, her an izlenmesi ve yönlendirilmesini ifade etmektedir. Swing Vote filmi karakterlerinden Bud’un haberciler tarafından sürekli takip edilmesi ve görüntülenmesi, her yaptığının ve söylediğinin televizyona yansıması, yine söylediklerinin yeri geldiğinde basın elemanları tarafından kontrol edilmesi, iş yerinde patronunun onun yaptıklarını gizli kameralardan takip etmesi panoptikona örnek verilebilir.

Panoptikon teorisi üzerine yazmış olduğum yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Panoptikon Nedir?|Çağdaş Dünyanın Hapishaneleri
Swing Vote film posteri

Swing Vote Filmindeki Hedef Kitle Yönetimi

Halkla ilişkilerin var olma sebeplerinden biri de hedef kitledir. Bu hedef duruma göre oluşmamış, bilinçli ve aktif hedef kitle diye kendi içinde ayrılır. Zaman içinde hedef kitle kendi içinde değişim gösterebilmektedir.  Swing Vote filmi karakteri Bud, filmin en başında hiçbir şeyden habersiz olması, oyunu daha kime vereceği bir yana adayları dahi bilmemesi onun oluşmamış hedef kitle olduğunu bizlere göstermektedir. Yine filmin ilerleyen bölümlerinde kızı Molly’nin Bud’a kırılıp odasına çekilmesi ve postayla gelen mektupları okuyup anlamaya başlamasıyla bilinçli bir hedef kitleye dönüşmektedir. Ve filmin sonunda açık oturumda adaylara sorular sorması ve en sonunda oyunu kullanmasıyla aktif hedef kitle haline gelmektedir.

Halkla ilişkilerin bir hedef kitleye hitap etme zorunluluğu olduğu için hedef kitleyi tanımak, özelliklerini bilmek zorundadır. Bu nedenle hedef kitle araştırması yapar. Filme baktığımız zaman adayların Bud’un en sevdiği yiyeceklerden, hobilerine, okuduğu şeylerden, balık avladığı oltasının markasına kadar her şeyini araştırması hedef kitlenin analizine örnektir. Bazı durumlarda kurumlar ve kişiler hedef kitlenin yapısına ve isteklerine göre esneklik göstererek onun istediği yapıya bürünebilirler. Bunu da halkla ilişkiler açısından ifade edecek olursak iki yönlü simetrik modelle ifade ederiz. Bud’un basına yaptığı açıklamalar doğrultusunda adayların propaganda yapması, parti stratejilerini değiştirmeleri, başkanın Bud’a bana Andy diye hitap edebilirsin demesi ve birlikte bira içelim teklifi buna örnek verilebilir.

Swing Vote film konusu

Hedef Kitleyi İkna Etmek ve Swing Vote Filminden Örnekler

Halkla ilişkilerde açısından hedef kitleyi ikna etmek amaçlı bazı teknikler kullanılır. Bunlar: ünlü kullanımı, tanıtım filmleri, teşvik gibi… Swing Vote filmine göz attığımızda Bud’un sevdiği araba yarışçısı Richard Petty’nin kullanarak Bud’un etkilenmek istenmesi, sevdiği sanatçı olan Willy Delson’nu kullanarak Bud’a kime oy vermesi gerektiğini söylemek ünlü kullanımına örnek verilebilir. Yine filmde Bud’a lobide bir iş önerme teklifi, başkanın onunla oturup bira içmesi, maç izlemesi, aday Greenleaf’in Bud’a parti düzenlemesi, onunla avlanması, hapisteki arkadaşlarını çıkarıp onlarla çalmasına fırsat vermesi teşvike (hedef kitlenin konumuna göre rol alma) örnek verilebilir. Halkla ilişkiler uygulamaları dışında propaganda da filmde kullanım alanı bulmuştur. Kürtaja karşı olmak, Pecos Nehrini ulusal park yapmak, göçmenlere karşı bir politika vaat etmek, eşcinsellere toplumda yer kazandırmak Bud’un söylemlerinden yola çıkılarak adaylar tarafından yapılan propagandalara örneklerdir.

Halkla ilişkiler ve medya çalışmalarına baktığımızda farklı tekniklerle karşılaşırız. Bunlardan biri de ürün yerleştirmedir. Filmde ürün yerleştirmeye örnek verecek olursak ‘’CNN, Fox News, Pepsi, Old Spice, Ups, Ntvmsnbc’’ örnek verilebilir.

Swing Vote filminden halkla ilişkiler dersi çıkarmak

İmaj ve İtibar Yönetimi Açısından Swing Vote Filmi

Halkla ilişkilerde kimlik, imaj ve itibar konusu önemli yer tutmaktadır.  Filmde Bud, kimlik olarak sürekli içen kendisinden başkasını düşünmeyen etrafından haberi olmayan biridir. Bu nedenle diğer insanların gözünde hiçbir işe yaramayan bir kişi imajı uyandırmaktadır. Medyanın ilgisi Bud’un üzerine toplanmasıyla ve vereceği oyla ABD’nin kaderini belirleyecek olması açısından Bud halkın ve medyanın gözünde yeni bir imaja sahip olur. Halk Bud’u sevmeye ve ona ilgi göstermeye başlar. İnsanlar tarafından görülmeyen Bud’un yerine sürekli gündemde olan bir Bud alır. Bud’un dergilerin kapaklarına ve televizyonların kanallarına yansıması, People dergisi tarafından en seksi erkek seçilmesi nedeniyle halkın Bud’a saygı göstermesi ve onun fotoğrafını çekip imza istemesi itibar sahibi olduğunu yansıtmaktadır.

Sonuç olarak günümüzde halkla ilişkiler ve iletişim kuramları hayatımızın her alanına yansımış durumdadır. Swing Vote filminde de gördüğümüz üzere halkla ilişkilerin kullanım alanları oldukça geniştir. İsteyerek ya da istemeyerek halkla ilişkilerin ve iletişim kuramlarının hayatımızın her anında bizimle olabileceğini bilmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir