Koronavirüs Günlükleri II | Öykü Kitapları Önerileri

öykü-kitapları-listesi

Öyküler, bizi kısa süreli yolculuklara çıkarıp içimizi yaşanmışlık hikayeleri ile dolduran en güzel yazılı metinlerdir. Sizler için koronavirüs salgını günlerinde okuduğum öykü kitaplarından güzel bir liste hazırladım. Listemde Mine Söğüt, Serkan Türk, Sevgi Soysal, Tomris Uyar, Pelin Buzluk, Tezer Özlü gibi yazarların öykü kitapları yer alıyor.

#Evdekal, #Evdehayatvar günlerinde evde otururken yapılacak en güzel etkinlik okumak. O zaman Türk Edebiyatının kısa öykülerini okuyalım mı? Benim de kitaplığımda yer alan okurken mutlu olduğum öykü kitapları listemi sizlerle paylaşıyorum. Bu güzel öyküleri okuduktan sonra yorumlarınızı yorum olarak yazarsanız mutlu olurum. Hayal dünyamızı renklendirecek öykü kitapları önerileri o zaman başlasın!

Tavsiye Ettiğim Öykü Kitapları

Mine Söğüt | Deli Kadın Hikayeleri
kitaplarvesozleri.blogspot.com sitesinden alınmış görseldir.

Mine Söğüt | Deli Kadın Hikayeleri

Sıradan öykü kitaplarını unutun! Mine Söğüt kaleminden adının hakkını veren hayatın kenarında sessizce gezinen Deli Kadın Hikayeleri sizi sarsacak türden. Ölümün kıyısında dolaşıp duran ve “bu şehir yüzyıllardır erkektir ve kadınları sevmeyi bilmez” diyerek sizi dışlanan hayatlarla tanıştırıyor. Eşitlikten yüksek sesle bahsedildiği bu yüzyılda bence okunması gereken öykü kitapları listesinde önemli bir yerde. Kadınların çektikleri acıları tarafsız bir gözle okurken; insan ve eşit olmak adına neler yapılabilir sorularını düşünebilirsiniz.

“Ah hadi söyle bana, ölünce içimdeki şarkılara ne olacak benim? Onca şarkı, onca melodi, onca ritim? Diyelim ki yarın ben öldüm, şarkılar da ölür mü benimle?”

Sevgi Soysal - Tutkulu Perçem
Sevgi Soysal – Tutkulu Perçem

Sevgi Soysal | Tutkulu Perçem

Sevgi Soysal, Tutkulu Perçem kitabında “şeylerdeki şeyler işte – sokaklardaki insanlar, görmüyorlar beni. Oysa günlerdir tutkularım perçemlerimde dolaşıyorum. Nemli bir öğle sonrası, baş dönmeli, yeşertici” diyerek kentin sokaklarında bizi yürüyüşe çıkartır. Erkeklere kızgın bir kadın görürüz, içinde yaptığı muhakemeleri, kentin bakışları içerisinde yapar. Bu manzara sizi bir vapur yolculuğunda okuyup bitirecek kadar kısa, derin öykülerle buluşturuyor.

“Yeryüzündeki bütün dilleri konuşan bir adam konuşamıyormuş kendiyle.”

Tomris Uyar - Diz Boyu Papatyalar
Tomris Uyar – Diz Boyu Papatyalar

Tomris Uyar – Diz Boyu Papatyalar

Tomris Uyar, Diz Boyu Papatyalar öyküsünde kahvesini alıp masanıza oturup sizinle sohbet ediyormuş hissi veriyor. Sizinle kentin sokaklarında gezinen insanlar, çalışmaktan, ilişkilerden ve biraz da papatyalardan bahsediyor. Bir nefeste okuyacağınız, içinizde sohbet havası oluşturacak kısa, güzel bir öykü sizi bekliyor.

“Azala azala yaşadığımız şu dünyada, bir şeyler güzel kalsın. Gülümseyen yüzün gibi..”

serkan-turk.blogspot.com adresinden diğer Serkan Türk kitaplarına bakabilirsiniz
serkan-turk.blogspot.com adresinden diğer Serkan Türk kitaplarına bakabilirsiniz

Serkan Türk | Bak Önümüzde Yeni Bir Mevsim

Memleketim Trabzon’un bana kazandırdığı güzel insanlardan, Serkan Türk. Kitabında “Hayatın hepimiz için bir yerlerde hazırladığı hikayeler” sözünü kelimeleriyle nakış nakış dokuyor. Bak Önümüzde Yeni Bir Mevsim öykü kitabı şiirsel diliyle okurlara, bir taraftan şiir kitabı okuyor hissi veriyor. “Bir saniyede oluyormuş her şey, dedi kadın. taşın, yosunun, suyun yerini değiştiren bir saniye. ikimizin kalbine neler etmez ki.” diyor Serkan Türk.

“Her şeyin değiştiğini söylüyorlar. Oysa dün ve ondan önceki günlerde aynı sıkıntıyı içimde hissettiğime yemin edebilirdim. Ama sormadılar.”

Pelin Buzluk - Deli Bal
Pelin Buzluk – Deli Bal

Pelin Buzluk | Deli Bal

Okuduğunuzda Karadeniz yaylalarında üretilen deli baldan yemiş hissi yaratacak türden öyküler sizi bekliyor. Pelin Buzluk yazdığı Deli Bal öykü kitabı ile sizi eksik bırakılmış öyküleri tamamlatmaya davet ediyor. Baba teması etrafında biraz sevgi, biraz kaygılar, biraz nefret, kızgınlık duygularına kapılacaksınız.

“Biliyordu, ne kadar konuşulursa konuşulsun sözcükler bazı duyguları anlatmakta acizdir.”

Tezer Özlü - Eski Bahçe Eski Sevgi
Tezer Özlü – Eski Bahçe Eski Sevgi

Tezer Özlü – Eski Bahçe Eski Sevgi

Edebiyatımızın prenseslerinden Tezer Özlü’nün bugüne kadar tüm kitaplarını okudum. Hepsinde nefes alırken varoluşuna iğneler batan bir kadın hislerine ortak oldum. Tezer Özlü kitaplarında kendinizi tırtıl tarafından yenilen bir dut yaprağı gibi hissediyorsunuz. Eski Bahçe Eski Sevgi öykü kitabı da o türden. “Ben büyüyordum ve o ölüyordu” sözüyle beni etkilediği nadir eserlerden bu öyküyü es geçmemenizi tavsiye ederim.

“Hepimiz güldük. Gitme. Otur karşıda. Hep gözlüğünü çıkar. Gülerken akmış olan yaşları sil.”

Sizin de öykü kitabı önerileriniz varsa yorumlara yazarsanız paylaşırım. Kitap challenge yapmış oluruz. Unutmadan Koronavirüs günleriden instagram konserleri yazımı da okuyabilirsiniz. Herkese, iyi okumalar..

1 thought on “Koronavirüs Günlükleri II | Öykü Kitapları Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir