Televizyon Görüntünün Oluşumu

Televizyon görüntünün oluşumu sinyali ve görüntü sinyalinin birleşimi ile televizyon görüntünün oluşumu gerçekleşir.

Televizyon Sinyali= Görüntü ( Video) Sinyali+ Ses (Audio) Sinyali+ DATA (Teletext)

Bu aşamada televizyon sinyali oluşur. Bunu görüntü sinyali tamamlar.

Görüntü Sinyali= Luminance Sinyali (Y)+ Chrominance Sinyali (C)

(Parlaklık)              (Renklilik)

Luminance Sinyali: Görüntünün siyah-beyaz olmasını sağlar. Beyazdan siyaha grinin tüm tonlarını içerir, görüntünün ışık ve parlaklık özelliklerini ekrana yansıtır. Siyah beyaz televizyon yayınlarında, video sinyali yalnızca Luminance değerlerden oluşur.

Luminance görüntüyü o ülkenin elektrik şebekesinin frekans alarak görüntüyü yere paralel satırla yayarak oluşturur. Bu tarama sistemi ülkemizde birçok Avrupa ülkesinde PAL sistemine göre 625 adettir, elektrik şebekesinin frekansı 50 Hz’dir. Avrupa da PAL ve SECAM sistemi aynı değerlere sahiptir. ABD ve Japonya da tarama satırları 525, kullanılan elektrik frekansı 60 Hz’dir. (Elektrik şebekesi frekansı saniyede geçen görüntü çerçevesi adetini belirler.) Televizyonda görüntü oluşumu için Luminance olmazsa olmazdır.

Televizyon yayıncılığının en önemli unsuru olan uydu sistemleri yazımı okuyabilirsiniz.

televizyon-görüntünün-oluşumu
Televizyon Görüntünün / Renk Oluşumu

Televizyon Görüntünün Oluşma Aşamaları

Chrominance Sinyali: Görüntünün renkli olmasını sağlar. Bu durum yine ülkelere göre değişir. Türkiye, Almanya, bazı diğer Avrupa ülkeleri PAL renk standartını kullanırlar. Fransa, Yunanistan, eski Sovyetlerde, Arap ülkelerinde ise NTSC renk standartı kullanılır. Tüm renk standartları (PAL, SECAM, NTSC) siyah beyaz dahil bütün renkler, üç ana rengin değişik oranlarda birleşiminden oluşur.

Genel olarak baktığımızda görüntü yere paralel olan yüzlerce satırın taranmasından oluşur. Luminance bu görüntü oluşumu için olmazsa olmazdır. Siyah beyaz görüntüyü oluşturur. Buna Chrominance sinyali eklenerek görüntü renklenir. Renk standartlarına göre bu görüntü değişir. Böylelikle televizyon görüntünün oluşum gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir