Mükmmel Seyahat Fotoğrafı Çekmenin İpuçları

Çok sık mı seyahat ediyorsunuz? En yakın arkadaşınız ise sürekli boynunuzdaki fotoğraf makineniz ya da telefonunuzun kamerası mı? Seyahat ederken mükemmel seyahat tatil fotoğrafı nasıl çekilir diye sürekli arayış peşinde misin? Her gülümseme de ya da gördüğü güzel bir yer karşısında deklanşöre basan gezgin, Pinterest ve İnstagram’da tozu dumana katan arkadaş…Likelara doymayacak, en iyi fotoğrafçılarla yarışacak kareler çekmek ve fotoğraf arşivini seyahatlerinle zenginleştirmek istemez misin? O zaman mükemmel seyahat fotoğrafı çekmenin ipuçlarını takip et!

Güneş ışığının yatay geldiği sabah ve gün batımına yakın zamanlar fotoğraf için ideal.
Güneş ışığının yatay geldiği sabah ve gün batımına yakın zamanlar fotoğraf için ideal.

Fotoğraf Çekim Saatlerini Doğru Tercih Et

Seyahat fotoğraflarında en çok yapılan hataların biri çekim saatlerini doğru ayarlayamamak. İşte tam bu sebeple ya doğru ışığı bulamıyorsunuz ya da turist kalabalığına kurban fotoğraflar çekmek zorunda kalıyorsunuz. Gün ışığından yararlanmak için sabah saatlerini tercih etmelisin. Akşama doğru çekilen fotoğraflarda ışık sorunu yaşayabilirsin. Tabi, güneşin batış anı bu istisna dışında. En önemlisi sabah çekeceğin fotoğraflarda insan kalabalığından da kurtulmuş olursun.

Mükemmel fotoğraf içini açını değişir, farklı açılardan çekimler yap.
Mükemmel fotoğraf içini açını değişir, farklı açılardan çekimler yap.

Tek Bir Açı ile Yetinme! Farklı Açılardan Çekim Yap

En güzel fotoğrafı çekmek zahmet gerektirir. Bu sebeple tek bir açı ile yetinme! Kendini özgür hisset ve farklı açılardan “tamam, bu oldu” diyene kadar çekim yap! Çok hoşuna giden bir kompozisyon, yer ya da bir şey varsa farklı açılarda fotoğraflamayı unutma. Mesela yüksek bir binanın fotoğrafını aşağıdan yukarıya doğru çekmekle yetinme, deneyebildiğin kadar farklı açılardan binayı fotoğrafla! Unutma, mükemmel fotoğrafa giden yolda çekilen çile kutsaldır!

Mükemmel fotoğraflar için tripod vb. sabitleyiciler kullan
Mükemmel fotoğraflar için tripod vb. sabitleyiciler kullan

Tripod, Üçayak Gibi Sabitleyicileri Kullan

Fotoğraflarınızın hareketlerden etkilenmesini istemiyorsanız tripod kullanmalısınız. Ya da stabilizer aletler – aparatlar kullanabilirsiniz. Böylece kameranın çekim boyunca sabit kalmasını sağlayacak ve net fotoğraflar çekeceksiniz.

Deneyimlerini fotoğrafla ve paylaş
Deneyimlerini fotoğrafla ve paylaş

Kişisel Deneyimlerini Fotoğrafla!

Unutma, seyahat ederken gördüğün her şey senin için bir anıdır! Seyahatte dikkatini çeken her ne varsa makinenle fotoğraflayabilirsin. İlginç binalar, duvar resimleri, komik tabelalar, tarihi binalar, güzel görünen yemekler ve çok daha fazlası. Tüm bunları çekerken fotoğraflarında kendine de yer ayır. Fotoğraflarını beğenen insanların ara sıra seni de görmek isteyebileceklerini unutma!

Mükemmel fotoğraf çekmenin sırlarını öğrendiysen artık çantanı hazırlayıp kendine bir yurtdışı turu bakabilirsin. Ya da bir rota belirleyip biletini alıp yollara düşebilirsin. Unutmadan, yola çıkmadan fotoğraf makineni yanına almayı unutma, anıların paylaştıkça anlam kazanırlar!

Mükemmel seyahat fotoğrafı çekebileceğiniz bir yurtdışı turu tavsiyem var : Avrupa Rüyası.

2 thoughts on “Mükmmel Seyahat Fotoğrafı Çekmenin İpuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir