Türksat Uydu Sistemleri

türksat-uydu-sistemleri

Türkiye’nin ilk uydu atma girişimi TURKSAT 1A olup bu uydu atılırken düşmüştür. Daha sonra 1994’te Türksat 1B uydusu başarıyla 31.3 pozisyonuna atılmıştır. Bu uydu 16 transponden oluşmaktakdır. Her bir transponderi 55 Watt olup her transponder bir televizyon yayını 20 ile 30 radyo yayını yapma imkanı sağlıyordu.

Bu uydu üç kısımdan oluşmaktaydı. Birinci kısım: Orta Avrupa’yı, ikinci kısım: Türkiye’yi, üçüncü kısım ise Orta Asya’yı kapsıyordu. Bu uydu gönderilmeden önce Yunanistan ve Rusya kendi ülkeleri üzerine yayın istemediğinden bu ülkeler üzerine yayın yapılmama şartı ile atılmıştır.(Avrupa Sınır ötesi Televizyon Sözleşmesi gereğince)

Televizyonculuğun en önemli unsuru reklamcılık ve yeni medya ortamları ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

türksat-uydusu
Türksat Uydusu

Türksat 1C, 2A, 3A, 1B Uydusu

Türkiye ikincil olarak 1996 yılında TURKSAT 1C uydusunu 42 derece pozisyonuna atmıştır. Bu uydu da 16 transponderli olup her bir transponderi 55 Watt’tir. Bu uydu iki kısımdan oluşuyordur. Birinci kısım: Türkiye ve Avrupa, ikinci kısım ise Türkiye ve Orta Asya’yı kapsıyordu.

2001 yılında Fransa ile işbirliği yaparak üçüncü uydu olarak TURKSAT 2A uydusu 50 derece pozisyonuna gönderilmiştir. Bu uydu 32 trasnponderli olup 2 transponderi askeridir.

İlk olarak ITU dan Türkiye uydu atmak için 31.3, 42 ve 50 pozisyonları almıştır. Bunların içinde en önemli olan pozisyon 42 derecedir. İlk atılan uydu 1B 31.3 atılıyor. Bu uydunun yayınını almak için antenler 42 dereceye çevriliyordu. Türkiye bu uyduyu daha sonra 42 pozisyonuna almıştır.

1B den sonra attığı 1C uydusunu da 42 pozisyonuna atarak 1B uydusunun yayınlarını ve bilgilerini 1C yükleyip kullanım dışı bırakıyor. Daha sonradan attığı 2A uydusunu 50 derece pozisyondan alarak 42 derece pozisyonundaki 1C uydusunun yanına getiriyor.

Bu uydu 3A uydusu, 1C uydusunun yerine 42 dereceye atılana dek birlikte hizmet veriyorlar. Türkiye bugün 2A ve 3A uydularının yayınlarını 42 derece doğu konumundan almaktadır. Bu nedenle bu pozisyon Türkiye için son derece önemlidir. Türksat uydu sistemleri ile tüm süreç günümüzde fiber altyapı ile devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir