Uydu Sistemleri

uydu-sistemleri

Uydu sistemleri fikrinin ortaya çıkışı Arthur C. Clarke’dan gelmektedir. Arthur Clarke, dünyanın etrafında yörünge olduğunu ve bunun dünyanın etrafında eş zamanlı döndüğünü belirtmiştir. Bu yörünge dünyaya 36.000 km uzakta olduğunu belirtmiştir. Bu kuşağa cisim gönderecek olursanız durabileceğini belirtmiştir. Cismin bu kuşakta durmasını da cismin merkez kaç kuvveti ve yer çekimi ile olabileceğini söylüyor. (1945 İngiltere)

Bir uydu projesi iki ana aşamadan meydana gelmektedir: uydu yayın ve kontrol sistemi, fırlatma sistemidir. Uydu sistemi için en önemli olan aşama fırlatma aşamasıdır. Çünkü bu aşamada yapılacak ufak bir hata bütün harcamaları emeklerin boşa gitmesine yol açabilir. 20 dakikalık fırlatma aşamasında yapılan harcamaların %70 i gider. Kalan %30 ise uydunun ömrünü tayin eder.

uydu-yörüngeleri
Uydu Yörüngeleri ve Sistemleri

Uydu Sistemleri ve Yayıncılık

Uydu yayınına baktığımız zaman, uydu yeryüzünden gelen F1 frekanslarını kuvvetlendirerek F2 olarak yeryüzüne gönderir. Böylelikle uydu yayını gerçekleşir. Uydu yayını yapmak (televizyon, radyo, telefon, faks) için uydu GEO ya gönderilir. (GEO= Arthur Clarke Kuşağı 36.000 km) Uydu GEO ya gönderildikten sonra içindeki yakıt süresinde kullanılır. İçindeki yakıt ile dünyanın dönme süresince güneşin ve uzayın etkilerini giderme amaçlı kullanılır. Bu yakıt ile uydu yaklaşık 15 yıl kadar hizmet verir. Yakıtı bittiği zaman uydunun ömrü de biter.

Ömrü dolan uydu uzaydaki çöplüğe gönderilerek yerine başka uydu gönderilir. Uydu gönderirken ITU kurulundan konum alınır. Uydu ITU dan alınan konuma göre gönderilir. Ülkeler kendilerine verilen konumlara uydu gönderebilirler. ITU ülkelere verdiği konumlara uydu göndermeleri için 10 yıl süre verir. Bu süre içinde verilen konuma uydu gönderilebilir. Uydu bu verilen konumda 65km küplük bir alana atılır.

Uydu dünyadan en uzak nokta olan APOGEE ye atılır. (Arthur Clarke Kuşağı 36.000 km) Her uydu içindeki transponder değerleri için atılır. Bu transponderler yayın sinyalini güçlendirerek geri gönderme amaçlıdır. Yayın vericiden alındıktan sonra transponderler sayesinde güçlendirilerek alıcıya geri gönderilir. Uydu siteminin temel çalışma düzeni böyledir.

Uydu Yörüngeleri

Uydular iki yörüngeye gönderilir: GEO ve LEO. Bunlardan GEO 36.000 km Arthur Kuşağı olup televizyon, radyo, telefon gibi yayınların geniş alana yapımına olanak sağlayan kuşaktır. LEO ise alçak kuşak 300-400 km olup dar alana kuvvetli yayın yapma olanağı sağlar. Telefon ve faks gibi yayınlar için kullanılır. Bu yörüngede televizyon ve radyo yayını yapmak olanaksızdır.

Uydulara baktığımızda ilk atılan uydu 1957 Sputnik Ruslar tarafından LEO ya atılmıştır. Daha sonra ABD de 1962 de Telstar uydusunu LEO ya atmıştır. Bu iki uydu LEO ya atılmıştır. 1965 yılında ABD Early Bird uydusunu Arthur Clarke kuşağına göndermiştir. Bu uydu, bu kuşağa atılan ilk uydudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir