Yolculuğunuza İlham Verecek 10 Seyahat Filmi

into-the-wild-filmi

Evde oturduğumuz şu sosyal izolasyon günlerinde, sıkıntınızı bir nebze gidermek ve yolculuk tutkunuzu yeniden ateşlemeye ne dersiniz? Sizi yeniden yollara düşürme isteğiyle dolup taşıracak seyahat / uzun yolculuk filmi izlemek ister misiniz? Cevabınız evet ise, harika!

Siz hiç, bir filmi izledikten sonra içinizde yolculuğa çıkma isteğinin arttığını hissettiniz mi? Bu, seyahat temalı filmi izlediğimde bana her zaman olur! Bu yüzden, koronavirüs sebebiyle karantina altında olduğumuz bu günlerde, en sevdiğim seyahat / uzun yolculuk filmleri listemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Yeniden yollara düşmek için iyi bir hikaye ya da ilham arıyorsanız, kesinlikle bu filmlerde bulacaksınız. Her biri anlattığı yol hikayeleri ile sizleri oturduğunuz kanepeden kaldıracak ve başka diyarlara getirecek! Bu seyahat filmleri sonrası yeni yerler keşfetmek için rezervasyon yaparken bulacaksınız kendinizi! Bir yerlere gitme hissine kapılırsanız Avrupa Rüyası yazıma bakabilirsiniz.

Severek izlediğim uzun yolculuk filmleri listemi sizlerle paylaşıyorum. Çerezlerinizi hazırlayıp, ışıkları söndürün ve motor!

Into the Wild

Into the Wild - 2007 - Sean Penn
Into the Wild – 2007 – Sean Penn

Into the Wild filmi, gezginlerin en sevdiği seyahat filmi diyebiliriz. Sahip olduğu tüm her şeyi ardında bırakarak Alaska’da yaban hayatını yaşamak isteyen bir üniversite mezunu gencin hikayesini anlatıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen film, her adımında hayatın gerçeklerini, sosyal ilişkileri, doğa ile iç içe yaşamayı size sorgulatıyor. Her dakikasında keyif alacağınız, yeri geldiğinde hüzünleneceğiniz Alexander Supertramp’ın Alaska macerasını kaçırmayın.

Öylesine eşsiz manzaralar ve film kareleri sizi bekliyor ki; elinize fotoğraf makinenizi alıp yollara düşmek isteyeceksiniz. Daha önceden yazmış olduğum mükemmel seyahat fotoğrafı yazımı burada dursun bekli işinize yarar.

The Way

The Way - 2010 - Emilio Estevez
The Way – 2010 – Emilio Estevez

The Way filmi, dünya üzerinde bulunan hac yollarını adım adım gezenler, gezmeyi düşünenler için referans filmlerden biri. İspanya, Camino de Santiago yolunda yürüyen bir gencin ölümü üzerine babası oğlunun cesedine ulaşmak için yola düşer. Attığı her adımda oğlunu ve onun yaptığı yürüşün hissiyatına kapılan adamın hac yolculuğu hikayesi sizleri bekliyor. Bu film sonrası, kendinizi dünyanın dört bir yanında bulunan hac yollarından birinde yürüyüş yaparken bulabilirsiniz.

Under the Tuscan Sun

Dünyanın neresine giderseniz gidin, hemen hemen herkes İtalya’yı görmek isteyecektir. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. İçinizdeki İtalya aşkını pastel renkler, romantik bir öykü eşliğinde yeniden alevlendirecek türden bir film, Under the Tuscan Sun. İtalya’nın Toskana bölgesine aşık olacağınız bu romantik filmi, eşinizle, sevgilinizle izleyebilirsiniz.

The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty - 2013 - Stuart Dryburgh
The Secret Life of Walter Mitty – 2013 – Stuart Dryburgh

The Secret Life of Walter Mitty filmi, içinizdeki İzlanda ve Grönland’ı keşfetme tutkusunu ateşleyecek türden bir film. Walter Mitty’in ekstrem maceraları sayesinde kendinizi Himalaya Dağları’ndan Grönland’a kadar birçok doğa harikası yerde bulacaksınız. Bu filmi izledikten sonra bu saydığım yerlere gitme isteği duyarsınız diye şuraya dünyanın ulaşılması en zor bölgelerine dahi bilet bulacağınız arama motoru yazımı iliştiriyorum.

A Walk in the Woods

A Walk in Woods - 2015 - Ken Kwapis
A Walk in the Woods – 2015 – Ken Kwapis

A Walk in the Woods filmi ile sizleri Kuzey Amerika’nın Apalaş dağlarında uzun yolculuk bekliyor. Bill Bryson’ın Ormanda Yürüyüş kitabına dayanan filmin öyküsü, yürüyerek seyahat eden gezginlerin severek izleyeceği türden. Komik, eğlenceli ve bir o kadar da kişisel seyahat deneyimlerine farklı bakış açıları kazandırmak isteyenler için güzel bir alternatif. Yürüyerek gezmek gibi bir hayaliniz olmasa dahi bu filmi izleyecek olduğunuz filmler listesine eklemenizde fayda var.

Out of Africa

Out of Africa - 1985 - Sydney Pollack
Out of Africa – 1985 – Sydney Pollack

Out of Africa filmi, eski dönem filmlerinin seveceği türden. Kenya ve İngiltere’de çekilen bu film, tüm zamanların en iyi seyahat filmleri listesinde yer alıyor. İlk başta izlerken ön yargı ile davranmış olsam da; Afrika’yı keşfetmek isteyenler için güzel bir ilham kaynağı oluyor. 7 dalda Oscar kazanan film sizi romantik bir anlatımla Kenya topraklarında seyahate çıkarıyor.

The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries - 2004 - Walter Salles
The Motorcycle Diaries – 2004 – Walter Salles

The Motorcycle Diaries filmi, benzinle yol alanların seveceği türden bir film. Genç Che Guevara ve arkadaşı Alberto’nun, motosikletle Buenos Aires’ten başlayarak çıktıkları yolculuğu, yolculuk boyunca gördükleri sosyal gerçekleri perdeye yansıtıyor. Latin Amerika’nın düşündüğünüzden çok farklı bir yer olduğu ve kıtanın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki gencin gözünden sizlerle buluşacak. Bu uzun yolculukta Latin Amerika’yı keşfedeceksiniz.

Wild

Wild - 2014 - Jean-Marc Vallée
Wild – 2014 – Jean-Marc Vallée

Wild filmi, bir kadının neler başarabileceğiniz eşsiz öyküsünü sunan türden. Annesinin ölümü üzerine sırt çantasını alarak yollara düşen Cheyrl’ın büyüleyici Amerika Pasifik boyunca yürüyüşüne tanık olacaksınız. Bu yolculuk yeri geldiğinde sırt çantasının verdiği acıyı hissedecek, yeri geldiğinde Cheyrl ile birlikte sizinde ayaklarında yorgunluk hissi oluşacak. Uzun yolculuk sizleri filmimizin kahramanı ile birlikte büyütecek. Bu film sonrası sizler de sırt çantanızla kendinize meydan okuma hissine kapılabilirsiniz.

Midnight in Paris

Midnight in Paris - 2011 - Woddy Allen
Midnight in Paris – 2011 – Woddy Allen

Klasik Woddy Allen filmleri tahmin edersiniz, sizi her defasında farklı şehre getirir ve gezdirir. İşte onlardan biri daha: Midnight in Paris filmi. Paris’i ve sanatçılarla dolu bohem dünyasında gezinmek ilginizi çekiyorsa; bu filme 1929’un Paris’inde büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine - 2006 - Valerie Faris, Jonathan Dayton
Little Miss Sunshine – 2006 – Valerie Faris, Jonathan Dayton

Little Miss Sunshine filmi, Amerikan bir ailenin kızı olan Olive’in hayali dünyanın öte tarafında yer alan güzellik yarışmasına katılmaktır. Aile küçük kızlarının hayalini gerçekleştirmek için eski minibüse atlayarak uzun bir yolculuğa çıkarlar. Amerikan bağımsızlarının son dönemine dair komik, tatlı bir mizahla yaklaşan film sizleri bu izolasyon günlerinde eğlendirecek türden.

Severek izlediğim seyahat / uzun yolculuk filmi listemden hangileriniz izledin? Benim izlediğim seyahat filmleri dışında senin de sevdiğin ve önereceğin filmler varsa yoruma yazarsan, izlemek isterim.

Şimdi, çerezlerimizi hazırlayalım, ışığı kapatalım, koltuğumuza uzanalım ve seçtiğimiz yol macera filmlerini izleyelim. İyi seyirler..

3 thoughts on “Yolculuğunuza İlham Verecek 10 Seyahat Filmi

  1. çok güzel bir liste olmuş. into the wild I üniversite yıllarımda izlemiştim. güzel filmdir. bir iki filmi beğendim listeme ekledim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir