Zoom Nedir? Zoom Video Konferans Nasıl Kullanılır?

zoom nasıl kurulur

Tüm dünya üzerinde yayılım sağlayan ve gittikçe hızını arttıran koronavirüs nedeniyle zoom uygulaması da hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Özellikle yapılan kısıtlamalar nedeniyle evden çalışma yapanların sayısı da artış göstermiştir. Durum böyle olunca da toplantılar da evden yapılmaya başlandı. Zoom meetings ile personellerin kendi aralarında bir araya gelmeleri, toplantıların yapılması ya da online eğitim ile birlikte zoom canlı ders girişleri yapılmaya başlandı. Zoom giriş yapılarak yeni nesil toplantı dünyasına katılabilirsiniz.

Akıllı telefonlara yüklenecek olan uygulama üzerinden giriş yapılabileceği gibi, tablet ve kişisel bilgisayar üzerinden de erişim sağlanabilmektedir. Uygulama mağazalarından indirilebilecek zoom uygulaması ile kullanım sağlanabilmektedir.  Yapılan araştırmalarda son dönemlerde en çok indirilen uygulama olduğu ve aynı zamanda kendi alanında en iyi uygulama olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Zoom uygulaması kurulum ve ayarları

Zoom Nasıl Kullanılır? Zoom Giriş Toplantı Kurma ve Süresi

Yaşanan durumlar göz önüne alındığında ve kısıtlamalar dahilinde özellikle eğitim öğretimin online olarak yapılması nedeniyle zoom programı kullanılmaya başlandı. Bu aşamada da zoom nasıl kurulur sorusu oldukça sorulan sorulardan bir tanesi olarak gündeme gelmeye başladı.

Bu sorunun cevabına gelecek olursak; öncelikle kullanılacak olan cihaz internet bağlantısı olan bir cihaz olmalıdır. Mobil telefon ya da tablet üzerinden bir kullanım sağlanacaksa uygulama marketten zoom uygulaması aranarak indirme sağlanmalı. Uygulama indirildikten sonra üye olunarak kullanıma başlanabilir.

Zoom benzeri yararlı websitelerinden de yararlanabilirsiniz. Bununla ilgili eğlenceli ve eğitici az bilinen websiteleri yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Okumak için tıkla

Masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar üzerinden kullanım sağlanacaksa bunun içinde zoom internet sitesinden giriş yapılarak üye olunmalı ve kullanım sağlanmalıdır. Zoom internet sitesinde yer alan zoom pc indir butonu ile kısa yolu indirilerek de kullanım sağlanabilmektedir.

Zoom üzerinden canlı ders ya da toplantı yapılacaksa katılım sağlanması beklenen kişiler için bir toplantı daveti gönderilmekte ve zoom giriş işlemi yapılmaktadır. Siz bir toplantıya katılım sağlayacaksanız gelen davet üzerindeki ‘Meeting ID’ ya da ‘Toplantı kodu’ ile erişim sağlanabilmektedir.

Zoom Meeting Eba Canlı Ders için en iyi seçeneklerden

Zoom EBA Canlı Ders ve Toplantı Ayarları

Zoom uygulamasına üye olup, giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda kontrol panelinize giriş yapmalısınız. Orada bulunan ‘online ders yapmak için tıkla’ butonundan canlı ders giriş işlemini başlatabilmektesiniz. Bazı durumlarda Türkçe olmayan uygulamalarda ‘New Meeting’ sekmesi de yer alabilmektedir.

Yapılacak olan canlı ders için katılım sağlayacak öğrencilere bir davet gidecektir. Öğrenciler bu davete katılmak için ‘katıl’ ya da ‘join meeting’ sekmesine tıklamalıdırlar. Paylaşılan davet kodu ile birlikte eba giriş zoom canlı ders yapılabilmektedir. Birçok özelliği ile göz dolduran zoom uygulaması şuan dünya üzerinde en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi konumundadır. Özellikle canlı ders yapımı ve toplantı kurulması nedeniyle ihtiyaç duyulan birçok ofis programını da içinde bulundurmaktadır.

Zoom Recording / Video Downloader uygulaması ile zoom video indirme

Zoom Video İndirme Nasıl Yapılır?

Zoom özelliğini kullanarak canlı ders ve toplantı katılımlarınızı sağlayabilirsiniz. Burada yapılacak olan canlı ders videolarını ya da uygulama üzerinden gönderilecek olan videoların indirme işlemleri için en çok sorulan sorulardan bir tanesi de zoom video indirme işlemi nasıl yapılmaktadır sorusu olmaktadır.

Bunun için uygulama içinde bağlantı kurulabilmektedir. Özellikle mobil telefonlar üzerinden giriş yapılıyorsa, direkt olarak galeri kaydı yapılmaktadır. Fakat masaüstü ya da dizüstü bilgisayardan giriş yapılıyorsa, chrome uygulaması üzerine eklenecek bir eklenti ile indirme işlemi daha da kolay olabilmektedir.

Bilgisayarınızda Google Chrome’u açarak Zoom Recording / Video Downloader eklentisini kurun. Daha sonrasında zoomdan yaptığınız yayını indirebilirsiniz. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yapılacak lan toplantı ya da anlı derslere ait uygulama videolarını kolayca kendiniz için saklayabilirsiniz. Daha sonrasında yapılacak olan tekrarlar için kullanım sağlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Zoom uygulaması hataları ve çözümleri

Zoom Giriş Ekranı Paylaşma Hatası, Ses Gelmiyor Hatası Çözümleri

Dünya üzerinde çok sık kullanılmaya başşlayan zoom uygulaması ülkemizde de canlı derslerin başlamasıyla bir hayli kullanılmaya başlandı. Bu da aşırı yüklenmelere yol açtı. Dolayısıyla bazı durumlarda hata mesajları ile karşılaşmak olası bir durum haline geldi. Özellikle canlı ders yapan öğretmenler, öğrencileri ile ekran paylaşımı yapamadıklarını sık sık dile getirir hale gelmiş bulunmaktalar. Bunun için yapılması gereken, ayarlar kısmından ‘ekran paylaş’ ya da İngilizce olan sürümler için ‘share screen’ tıklanmalıdır. Bu işlem sonrası da tarayıcı yenilenmelidir. Sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bazı durumlarda da öğrenci ve öğretmenlerin sık yaşadığı problemlerden bir tanesi de ses sorunudur. Bunu içinde sıkça zoom ses gelmiyor araması yapılmaktadır. Öncelikle canlı ders ya da toplantı açmadan önce mutlaka ses testi yapılmalıdır. Böyle bir problemle karşılaşmamak için önceden test yapılması yararlı olacaktır. Aynı zamanda yapılan test sonrasında problem olmaması durumunda mutlaka bağlantı kurduğunuz mikrofon ve hoparlörü kontrol etmelisiniz.

Ayrıca tüm bu kontroller sağlandıktan sonra çözülmeyen bir problem olduğunu düşünmeden önce her işlem sonrası tarayıcınızı yenilemeniz gerekmektedir. Sonrasında da sorun devam ediyorsa zoom bağlantı sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunun içinde uygulamanızı kapatıp, yeniden açmanız gerekebilir. Uygulama üzerinde de ses ve diğer bağlantılar için ayarlar sekmesinden gerekli kontrollerin yapılması ve ses, mikrofon, hoparlör bağlantılarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Sorun devam etmesi durumunda özellikle uygulamanızın güncel olup olmadığını da kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Zoom giriş yaparak sorunlar devam ediyorsa yardım menüsünden komutları izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir